Translate

czwartek, 10 września 2009

Sandomierz: diecezjalne pożegnanie Cudownego Wizerunku Czarnej Madonny


Podczas nawiedzeniu Cudownego Wizerunku Czarnej Madonny w 240 parafiach w diecezji sandomierskiej tysiącom wiernym towarzyszyły codziennie: entuzjazm, radość i skupienie modlitewne. Dla wielu z nich była okazja powrotu do Kościoła i pojednania się z Bogiem. Wiele parafii na tę okoliczność zakończyło i oddało do użytku nowe świątynie.

W sobotę, 12 września br. w święto Imienia Maryi odbędą się uroczystości pożegnalne kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Rozpocznie je o godz. 8, 30 modlitwa w katedrze sandomierskiej. Stamtąd procesja liturgiczna uda się na miejsce celebry, na Plac im Jana Pawła II, gdzie około godz. 10.00 rozpocznie się pożegnalna uroczysta Msza Św.. Przewodniczył jej będzie i homilię wygłosi abp Józef Życiński, metropolita lubelski. W uroczystościach weźmie udział ponad 20 arcybiskupów i biskupów.

Przekazanie Świętego Wizerunku wiernym archidiecezji łódzkiej i jego pożegnanie przewidziane jest na godz. 12. Obraz w samochodzie – kaplicy zostanie przewieziony do parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim.

W ciągu roku obraz Matki Bożej nawiedził w diecezji sandomierskiej 240 parafii, kościoły rektoralne, domy zakonne, Dom Księży Emerytów oraz Pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach. W okresie od 13 grudnia ub.r. do 6 marca br. wizerunek Matki Bożej był poddany niezbędnej konserwacji.

W „Słowie Biskupa Sandomierskiego” skierowanym do diecezjan, bp Krzysztof Nitkiewicz wyraził swój podziw i uznanie, że wydarzenie nawiedzenia było źródłem wielkich przeżyć i głębokiego zaangażowania. Przypomniał o masowym udziale w czasie poprzedzającym przybycie Maryi, szczególnie w misjach i rekolekcjach, które organizowane w parafiach stały się impulsem do duchowego przebudzenia i wzrostu pobożności.

„Wiele osób zaczęło na nowo praktykować życie sakramentalne, korzystać z Sakramentu Pojednania. Wasz entuzjazm, wasza pełna radości i modlitewnego skupienia obecność na całej trasie Nawiedzenia były niezwykle budujące. To Maryja w Świętym Wizerunku gromadziła nas w Wieczerniku Swego Syna. Za ten ogrom łask i dobro duchowe, które się dokonało, niech będzie Bóg uwielbiony” – dziękował bp Nitkiewicz..

W czasie Nawiedzenia wizerunku Czarnej Madonny wierni podejmowali nieraz bardzo poważne zobowiązania materialne.

„W parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowosielcu oddano do użytku okazały kościół, w Ostrowcu Świętokrzyskim w parafii Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej odnowiono kaplicę, w Lipie zakończono w szybkim tempie prace budowlane w nowowybudowanym kościele, w Chmielowie wierni z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej przeprowadzili remont świątyni” – poinformował mnie ks. Michał Szawan, rzecznik prasowy diecezji sandomierskiej.

Kilka tysięcy wiernych witało 13 września ub. r. niezwykłą kopię Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Mszę św. sprawowało 30 biskupów i 180 księży. Celebrował ją kardynał Franciszek Macharski..

Metropolita katowicki abp Damian Zimoń wyraził nadzieję wówczas w homilii, że roczna wędrówka kopii obrazu Bogarodzicy po diecezji będzie czasem "wielkiej ewangelizacji Kościoła sandomierskiego po soborze Watykańskim II, w świetle nauczania Jana Pawła II i Benedykta XVI".

PS
Foto Andrzej Piskulak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz