Translate

wtorek, 16 czerwca 2009

Kielce: wystawa kapliczek i figur przydrożnych uwiecznionych na fotografiach


Kapliczki, krzyże i figury przydrożne – malownicze i charakterystyczne elementy szczególnie świętokrzyskiego krajobrazu wiejskiego, to zdaniem artysty fotografika Wiktora Bednarczuka, nie tylko że nie symbolizują hamowania postępu, ale są jego gwarancją.

W czwartek, 18 czerwca br. odbędzie się w kieleckiej Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Dwie przestrzenie w fotografii Wiktora Bednarczuka”. Będzie ją można zwiedzać do połowy lipca br.

Artysta fotografik – Wiktor Bednarczuk robił zdjęcia na terenie gmin: Osiek, Łoniów i Sandomierz. Na swych fotografiach uwiecznił kapliczki wznoszone często na skrzyżowaniach, przy cmentarzach oraz krzyże na miejscach zbrodni i samobójstw, stanowiące niezbędną ochronę przed złymi mocami.

Oprócz figur Matki Boskiej i Jezusa sfotografowane zostały też te najbardziej charakterystyczne dla Ziemi Sandomierskiej okazujące świętych: Jana Nepomucena, chroniącego przed powodziami, Józefa - patrona ogniska domowego, Krzysztofa, troszczącego się o wędrowców oraz Floriana – stylizowanego na rzymskiego legionistę, strzegącego przed pożarem.

Zdaniem Janiny Skotnickiej, kierowniczki działu sztuki ludowej Muzeum Narodowego w Kielcach, prace fotograficzne Bednarczuka znakomicie dokumentują obiekty kultu religijnego w regionie świętokrzyskim.

„Są już świadectwem przeszłości i tradycji przekazywanej przez stulecia. Te, które przetrwały do naszych czasów, wtopione w lokalny pejzaż zachwycają rozmaitością i urodą” – pisze w katalogu wystawy Skotnicka..

Z kolei zdaniem artysty fotografika Pawła Pierścińskiego – twórcy kierunku artystycznego pn. Kielecka Szkoła Krajobrazu, powstałe prace fotograficzne są wielowarstwowe i kontrowersyjne.

„Wiktor Bednarczuk sięgnął do tematu obecnego w najbliższym otoczeniu jego miejsca zamieszkania. Obserwował liczne na Powiślu obiekty kultu religijnego, odkrył powszechność ich występowania oraz swoistą stylistykę, zbadał funkcjonowanie „sacrum” we współczesnym świecie” – napisał w katalogu wystawy Pierściński.

Zdaniem Pierścińskiego, artystycznie cenne jest to, że Bednarczuk stosując „reguły fotografii patriotycznej – fotografii krajoznawczej” zgłębiał tajniki tematu począwszy od prostych dokumentacji, aż do skomplikowanych przetworzeń, inscenizacji, a nawet kreacji, nie naruszających walorów pierwowzoru.

Wiktor Bednarczuk urodził się w 1949 roku w Chełmie. Jest fotograficznym samoukiem, od 2008 r. należy do świętokrzyskiego okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików. Mieszka i tworzy w Świniarach Starych w gminie Łoniów. Przez prawie 30 lat aktywnie uczestniczy w ogólnopolskim ruchu wystawienniczym.


PS

Skan fotografii pochodzi z katalogu wystawy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz