Translate

czwartek, 20 sierpnia 2009

Eurobarometr: opinia publiczna w Polsce się "zeuropeizowała"



Opinia publiczna w Polsce się "zeuropeizowała" i wyniki w Polsce, pokrywają się z wynikami w innych krajach UE, choć w niektórych sprawach te wyniki znacznie się jednak różnią – uważa dr Jacek Kucharczyk, dyrektor Instytutu Spraw Publicznych.


Dzisiejszy komunikat Wydziału prasy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce informuje media o najnowszym sondażu opinii publicznej przeprowadzonym przez Eurobarometr. Komentarze do niektórych danych przedstawił dyrektor Instytutu Spraw Publicznych, dr Jacek Kucharczyk.

Większość Polaków jest zdania, że do przezwyciężenia skutków kryzysu niezbędne jest wsparcie UE dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla bezrobotnych i najuboższych.

- W postrzeganiu Unii Europejskiej przez Polaków nastąpiła fundamentalna zmiana. - ocenia dyrektor Instytutu Spraw Publicznych, dr Jacek Kucharczyk – Cieszymy się, że jesteśmy w środku, ale więcej wymagamy od samej Unii - dodaje.

Zdaniem jednej trzeciej ankietowanych, to właśnie Unia Europejska może podjąć najskuteczniejsze działania wobec skutków kryzysu. Na rząd polski i na Grupę G20 liczy tylko co dziesiąty respondent (po 10%).

W porównaniu z poprzednim półroczem o 3 punkty procentowe wzrosło w Polsce poparcie dla Unii Monetarnej. Europejska Unia Monetarna wraz ze wspólną walutą euro ma poparcie prawie połowy Polaków (47%), a sprzeciwia się jej czterech na dziesięciu badanych (41%). W porównaniu do badań jesiennych poparcie dla EUM nieznacznie wzrosło (o 3 punkty procentowe)..

Polacy są zadowoleni ze swojego życia, ale jednocześnie czterech na dziesięciu respondentów twierdzi, że ich gospodarstwo domowe znajduje się w złej sytuacji finansowej, a niemal co trzeci Polak negatywnie ocenia swoje szanse na rynku pracy.

Eurobarometr ujawnia, że obecnie największym problemem, przed którym, zdaniem Polaków, stoi nasz kraj jest bezrobocie, a rzadziej, w porównaniu z rokiem ubiegłym, doskwierają nam wzrost cen oraz kłopoty służby zdrowia.

Poparcie dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej spadło w porównaniu do dwóch ostatnich lat, ale nadal jest wyższe od średniej dla innych krajów UE.

- Ten spadek wynika być może z faktu, że wielu z nas sądziło, że wejście do UE uchroni nas przed takimi zagrożeniami, jak obecny kryzys gospodarczy - tłumaczy Jacek Kucharczyk.

Sześciu na dziesięciu Polaków (60%) uważa, że członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej to dobra rzecz. Odsetek osób twierdzących, że akcesja do UE jest czymś złym (7%), utrzymuje się na stałym, niskim poziomie od momentu wstąpienia Polski do Wspólnoty. Wzrasta natomiast wśród badanych obojętność wobec Unii – 29% deklaruje, że członkostwo Polski w UE to ani dobra, ani zła rzecz.

W porównaniu do średniej dla krajów należących do Wspólnoty Europejskiej (53%) w Polsce więcej jest entuzjastów członkostwa w szeregach UE, jednak nadal daleko nam do najbardziej zadowolonych z członkostwa Luksemburczyków (79%), Holendrów (72%) czy Hiszpanów (71%). Najwięcej przeciwników pozostawania we Wspólnocie jest w Wielkiej Brytanii (32%), na Węgrzech (23%) i Łotwie (23%).

Prawie trzy czwarte Polaków uważa, że nasz kraj skorzystał na członkostwie w UE, przeciwnego zdania jest tylko14% badanych. Ponad połowa Polaków ma także pozytywne skojarzenia z Unią Europejską, ale poziom zaufania do UE spada w Polsce od dwóch lat. Połowa Polaków (52%) twierdzi, że ufa Unii Europejskiej, natomiast prawie co trzeci badany (31%) jest odmiennego zdania. 17% ma problem z określeniem swojego poziomu zaufania do UE.

Zaufanie Polaków do Unii przewyższa średnią dla ogółu krajów UE (47%). Największy odsetek osób ufających Wspólnocie mieszka w Estonii (68%), Rumunii (65%), na Słowacji (65%) oraz w Bułgarii (63%). Z kolei najbardziej eurosceptycznymi krajami są Wielka Brytania (59%), Cypr (53%), Austria (49%) oraz Francja (47%).

Unia Europejska niezmiennie oznacza dla Polaków przede wszystkim swobodę podróżowania oraz podejmowania nauki lub pracy w dowolnym kraju Wspólnoty.

Najlepiej znaną wśród Polaków instytucją europejską jest Parlament Europejski, a najmniej rozpoznawalny jest Europejski Bank Centralny.

Prawie dziewięciu na dziesięciu Polaków (89%) słyszało kiedyś o Parlamencie Europejskim (PE), a tylko 10% nigdy nie spotkało się z tą nazwą. Znacząca większość badanych (84%) zna również Komisję Europejską (KE), podczas gdy 15% nigdy o niej nie słyszało.

Wśród Polaków najmniej znany spośród trzech wymienionych w badaniu instytucji europejskich jest Europejski Bank Centralny (EBC) – 62% kiedyś o nim słyszało, jednak jedna trzecia badanych (35%) nie wie o jego istnieniu.

Połowa Polaków ufa Parlamentowi Europejskiemu (50%) i Komisji Europejskiej (49%), podczas gdy jedna czwarta badanych nie darzy tych instytucji zaufaniem. Dużo mniejszym zaufaniem cieszy się Europejski Bank Centralny (38%) i podobnie jak pozostałym instytucjom nie ufa mu co czwarty (24%) Polak.

Poziom zaufania do instytucji krajowych jest w Polsce bardzo niski: ponad połowa badanych (54%) nie ufa wymiarowi sprawiedliwości, podczas gdy zaufaniem darzy go nieco ponad jedna trzecia. Największą nieufność spośród badanych instytucji wzbudzają partie polityczne (81%) i Sejm, którego nie darzy zaufaniem trzy czwarte Polaków. Rządowi nie ufa aż 71% respondentów, a jedynie co piąty Polak darzy go zaufaniem. W porównaniu do średniej unijnej Polacy są jednym z narodów najbardziej nieufnych wobec instytucji krajowych.

Większość Polaków (76%) jest zadowolona z życia, jakie prowadzi, jedynie 4% mieszkańców naszego kraju ocenia je skrajnie pesymistycznie, a 17% jest z niego raczej niezadowolone. Od wiosny 2007 niezmiennie około trzy czwarte Polaków deklaruje zadowolenie z życia.

Podobnie jak w poprzednich latach poziom zadowolenia Polaków z życia nie odbiega od średniej dla Unii Europejskiej (77%). Najbardziej zadowoleni z życia są mieszkańcy krajów skandynawskich – Danii (98%), Finlandii (96%) i Szwecji (96%), a także krajów Beneluksu – Holandii (96%) i Luksemburga (96%).
Najmniej zadowolone z życia narody to Bułgarzy (40%), Grecy (44%), Węgrzy (44%) oraz Rumuni (47%).

Ponad połowa Polaków (52%) dobrze ocenia swoją sytuację zawodową. Większość Polaków (52%) jest zadowolona z własnej sytuacji zawodowej, – przy czym 9% postrzega swoją sytuację zawodową jako bardzo dobrą, a 43% jako raczej dobrą. Jednocześnie niemal co trzeci Polak (29%) negatywnie ocenia swoje szanse na rynku pracy – 20% raczej źle, a 9% bardzo źle.

Zadowolenie z własnej sytuacji zawodowej Polaków nie odbiega od średniej unijnej (52%). Jednak wciąż daleko nam do krajów skandynawskich, w których pozytywnie ocenia swoją sytuację zawodową trzy czwarte mieszkańców – w Danii i Finlandii po 75%, a w Szwecji 74%.
PS
Foto Andrzej Piskulak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz