Translate

piątek, 9 października 2009

Kielce: Rita Gombrowicz nadała imię swojego męża WBP



Dzisiaj Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach uroczyście nadano imię Witolda Gombrowicza. W ceremonii uczestniczyła wdowa po pisarzu - Rita Gombrowicz. Nadanie imienia WBP było częścią obchodów 100-lecia bibliotekarstwa publicznego w województwie świętokrzyskim.

Wdowa po autorze "Transatlantyku" podkreślała, to że znalazła się w miejscu, gdzie żył jej mąż oraz jego rodzina i jest to dla niej ogromna przyjemność, zwłaszcza, że on sam nie widział swojego kraju od 1939 roku.
- Przez długie lata żył na wygnaniu, jego grób znajduje się we Francji. Wiem, że dziś byłby szczęśliwy i zadowolony z faktu, iż Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach właśnie jego wybrała na swojego patrona. Cieszę się, że mogę tu być – mówiła wyraźnie wzruszona i zadowolona Rita Gombrowicz.
Z kolei Andrzej Dąbrowski, dyrektor WBP w Kielcach akcentował to, jak ważny jest dzisiejszy dzień w historii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Nieprzypadkowo też właśnie Gombrowicz został patronem kieleckiej książnicy.
- Autor "Ferdydurke" jest bowiem jedną z najbardziej znanych postaci związanych z regionem świętokrzyskim. Urodził się w Małoszycach pod Opatowem, w Przybysławicach znajdują się groby wielu pokoleń Gombrowiczów, a w Kielcach jest pochowana jego matka i siostra Irena – podkreślał gospodarz uroczystości
Sylwetkę i twórczość patrona przybliżył uczestnikom uroczystości dr Janusz Detka z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Akt nadania imienia Witolda Gombrowicza Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach odczytał marszałek Adam Jarubas, który wraz z dyrektorem Andrzejem Dąbrowskim i Ritą Gombrowicz odsłonili popiersie pisarza przed gmachem biblioteki.
Rita Gombrowicz, wzięła wczoraj udział w sesji naukowej "Gombrowicz w regionie świętokrzyskim", która odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Wspominano Witolda Gombrowicza jako pisarza, artystę i filozofa. Opisane też zostały te zakątki świętokrzyskiego regionu, z którymi związany był pisarz.
PS
Foto Andrzej Piskulak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz