Odciski stóp i kości najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych odkryli polscy naukowcy prowadząc wykopaliska w dawnym kamieniołomie w Zachełmiu w gminie Zagnańsk. Najnowszy numer prestiżowego tygodnika naukowego "Nature" poświęcony jest temu niezwykłemu odkryciu w Górach Świętokrzyskich.
Agencje informacyjne oraz media kieleckie podały dzisiaj, że w dawnym kamieniołomie znaleziono skamieniałości i odciski stóp tetrapodów (czworonożnych kręgowców), które jak się okazuje są starsze o ok. 18 mln lat od najstarszych tego typu skamieniałości znanych nauce. Z pierwszych tetrapodów wywodzą się płazy, gady, ptaki i ssaki.
„W 2002 roku Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu Warszawskiego w nieczynnym kamieniołomie w Zachełmiu w gminie Zagnańsk odnalazł odciski stóp i kości prehistorycznych zwierząt, nie badał jednak tego odkrycia. Dwa lata później Zbigniew Złonkiewicz ze świętokrzyskiego oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego wysunął tezę, że ślady mogą pochodzić od najstarszych lądowych czworonogów. Kolejne badania, między innymi prowadzone przez szwedzkich naukowców z Uppsali, potwierdziły tezę Złonkiewicza” – czytam w dzisiejszych serwisach informacyjnych.
Od siebie:
Uff! Szukałem od kilku dni newsa, jakim mógłbym zacząć 2010 r., a tu jakieś dwa kilometry od mojego domu taka naukowa sensacja.
Uff! Szukałem od kilku dni newsa, jakim mógłbym zacząć 2010 r., a tu jakieś dwa kilometry od mojego domu taka naukowa sensacja.
Nawet przez myśl nie przeszło, że znalezisko młodych naukowców, pochodzące z okresu dewońskiego, sprzed 395 mln lat, może się znajdować w miejscu moich i nie tylko moich, dziecięcych utrapień, kiedy to kruszenie dynamitem skał powodowało w promieniu nawet kilku kilometrów dygotanie szyb w oknach oraz nerwów mieszkańców. Potem po likwidacji kamieniołomu było miejscem młodzieńczych zabaw. I wreszcie od kilku lata jest to miejsce dorosłych spacerów. Jest ono niezwykle urokliwe.
"Waga tego znaleziska polega na tym, że są to bardzo stare tropy, pozostawione przez zwierzęta z czterema łapami i palcami, w osadach płytkiego morza i jego brzegu" - wyjaśniał dziennikarzowi PAP współautor artykułu, Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak dodał, oznacza to, że takie czworonogi istniały blisko 20 mln lat wcześniej niż do tej pory przypuszczano.
Taaak!
Myślę, że do tego tematu nie tylko z obowiązku dziennikarskiego będę wracał. Dzisiaj ograniczę się tylko do opublikowania kilku swoich zdjęć z 2003 r. kiedy to wówczas w wyrobisku skalnym spacerowałem sobie z żoną, nie przypuszczając, że beztrosko poruszamy się śladami najstarszych zwierząt na ziemi.
Kilka zimowych zdjęć z Zachełmia oraz linki do artykułów w temacie odkrycia tu:
OdpowiedzUsuńhttp://flaker.pl/tetrapod
pozdrawiam
PawełZ