Translate

wtorek, 22 grudnia 2009

Kielce: w katedrze odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Prof. Jerzemu Rosińskiemu




Tablicę ku czci zmarłego przed rokiem Profesora Jerzego Rosińskiego odsłonięto wczoraj w kieleckiej bazylice katedralnej. Prof. Jerzy Rosiński był zasłużonym kompozytorem muzyki chóralnej i organowej, organistą i długoletnim dyrygentem Chóru Katedralnego. Fundatorem tablicy jest prezydent Kielc Wojciech Lubawski.
Prof. Jerzy Rosiński pochodził ze znanej kieleckiej rodziny muzycznej. Był absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów profesora Feliksa Rączkowskiego. Jego ojciec Józef Rosiński był pedagogiem, absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, w klasie słynnego organisty Mieczysława Służyńskiego i 82 lat temu założył kielecki Chór Katedralny.

Kielecki organista koncertował w Polsce i za granicą, w Paryżu, Wiedniu, Berlinie, Sztokholmie, na Ukrainie w Rosji. Był laureatem wielu nagród. W 2005 roku otrzymał medal papieski za całokształt swojej twórczości z rąk Jana Pawła II. Wychował wiele pokoleń wspaniałych muzyków.

Od 1958 roku prowadził Chór Katedralny pod wezwaniem Św. Cecylii, a od 1976 Chór Duszpasterstwa Kieleckiego. Profesor brał udział we wszystkich festiwalach muzyki organowej w Polsce. Grał ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce jako solista organista. Był pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej w Kielcach. Całe swoje życie poświęcił muzyce i bazylice katedralnej w Kielcach. Wydał m.in. „Śpiewnik Świętokrzyski”.

Od siebie:
Po rekolekcjach z bp Antonim Długoszem u braci kapucynów, którą opisałem poniżej udałem się do kieleckiej katedry. Była bowiem uroczyście tam odsłaniana tablica ku czci ś.p. Prof. Jerzego Rosińskiego. Chciałem sobie trochę postać przy niej i mówiąc w sposób poetycki, trochę pomilczeć z Profesorem. Eucharystii poprzedzającej odsłonięciu tablicy przewodniczył ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan.

Będąc już po Mszy św. u braci kapucynów stałem sobie samotnie obok tablicy umieszczonej w przedsionku katedralnym obok wejścia na chór Przez niedomknięte drzwi dobiegały słowa bp Ryczana, który wspominał zasługi śp. Profesora.
We mnie zaś odżyły wspomnienia, kiedy to w ubiegłym roku w przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia żegnałem Profesora Jerzego Rosińskiego wraz z tłumem kielczan – organistami z całej diecezji, muzykami, studentami, chórami, duchownymi, słowem ze wszystkimi Jego Przyjaciółmi z regionu świętokrzyskiego i całej Polski.

Odżyły we mnie wspomnienia, gdy wspólnie tworzyliśmy Diecezjalny Hymn Peregrynacyjny na okoliczność peregrynacji Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji kieleckiej. Profesor napisał wówczas muzykę, mnie zaś przypadł zaszczyt napisania słów.

W milczeniu więc wyartykułowałem Profesorowi swoje wielkie podziękowanie za wspólne stworzenie pieśni - modlitwy i wspólne uczestniczenie w czymś bardzo niezwykłym. W tym czasie towarzyszyły nam bowiem czasami nawet wręcz niesamowite przeżycia.

W milczeniu podziękowałem śp. Profesorowi Jerzemu Rosińskiemu za wspólną naszą twórczą i artystyczną służbę Matce Bożej, która zarówno sprawiała nam wielką radość, ale też i czasami ból… z którym jednak sobie poradziliśmy. Modlitwę tę stworzyliśmy na prośbę bp Kazimierza Ryczana. W tym miejscu można jej posłuchać w wykonaniu czterech połączonych Chórów - Katedralnego, Kieleckich Kleryków, Młodzieżowego i Dziecięcego. Diecezjalny Hymn Peregrynacyjny.
Pomysł wykonania tablicy i umieszczenia jej w kieleckiej katedrze przy wejściu na chór uważam za znakomity.

PS
Zdjęcia Profesora i tablicy są mojego autorstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz