Translate

czwartek, 10 grudnia 2009

Świętokrzyskie: policja apeluje do pieszych i kierowców o ostrożność na przejściach

Nie ma dnia, by na przejściach dla pieszych w Kielcach nie było potrąceń (często tragicznych w skutkach) przez rozpędzone samochody. Oznaczone pasami przejścia dla pieszych stały się równie niebezpieczne, jak miejsca, gdzie ich nie ma.

Policjanci uznając, że wina leży nie tylko po stronie kierujących, ale często samych pieszych, rozesłali dziś do świętokrzyskich redakcji specjalny apel. Biuro prasowe świętokrzyskiej policji zaadresowało go do wszystkich użytkowników dróg, aby zachowali na drogach szczególne środki ostrożności

Poniżej przedstawiam kilka rad, o których, zdaniem funkcjonariuszy każdy pieszy i kierowca powinni pamiętać.

PIESZY powinien:

1. Upewnić się czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię - czyli najpierw patrzymy w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo.

2. Nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, nawet na przejściu dla pieszych – pamiętajmy, że samochód nie zatrzyma się w miejscu!

3. Nie wchodzić na jezdnię zza tzw. pojazdu (szczególnie dotyczy to autobusu w rejonie przystanków) bądź innej dużej przeszkody

4. Nie wbiegać na jezdnię, tylko spokojnie wchodzić na przejście dla pieszych

5. Przechodzić jezdnię bez zwalniania i zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby

6. Przekraczać jezdnię tylko w miejscach do tego dozwolonych, a nie tam gdzie „mu to pasuje”

7. Pod żadnym pozorem nie wolno przeskakiwać płotków, żywopłotów, kwietników i innych elementów oddzielających ruch pieszy od kołowego.


KIEROWCA powinien:

1. Zawsze zmniejszyć prędkość przed miejscami oznakowanymi jako przejścia dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami.

2. Widząc pieszych na chodniku, oczekujących na przejście przez jezdnię, należy zatrzymać pojazd i pozwolić im bezpiecznie przejść na drugą stronę drogi

3. Nie wyprzedzać, ani nie omijać pojazdów w rejonie przejść dla pieszych czy przystanków oraz na samych przejściach

4. Nie ruszać pojazdem przed zakończeniem przekraczania jezdni przez pieszego

5. Nie używać sygnałów dźwiękowych, aby wymóc na pieszym szybsze przekraczanie jezdni

6. Pamiętać, że w kontakcie z pojazdem pieszy jest z góry na straconej pozycji!

„Pamiętajmy, że pieszy, który idzie po lewej stronie jezdni musi ustąpić miejsca pojazdom nadjeżdżającym z kierunku przeciwnego. Także pieszy idący po drodze przeznaczonej dla rowerów musi ustąpić miejsca nadjeżdżającym rowerom (nie dotyczy to osób niepełnosprawnych)” – czytam w apelu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz