Translate

piątek, 13 listopada 2009

Kielce: aukcja charytatywna na rzecz sierocińca i wioski Niedotykalnych w Indiach (zapowiedź)


25 listopada o godzinie 18:00 w Domu Środowisk Twórczych, Pałacu Tomasza Zielińskiego w Kielcach odbędzie się koncert i aukcja charytatywna pn. „Solidarni na poziomie świata” . Zebrane środki zostaną przeznaczone na pomoc sierocińcowi Good Samaritan w wiosce Vellatur oraz mieszkańcom wioski Niedotykalnych w Południowych Indiach. Organizatorzy aukcji są: Stowarzyszenie ,,Societas Matura-Społeczeństwa Dojrzałe”, Michał Braun, Joanna Klich oraz Jacek Dziubel.

Aukcji towarzyszyć będą występy m.in.: zespołu z kieleckiego MDK - Consonans, Agnieszki Kowalczyk, Chóru z cerkwi pod wezwanie św. Mikołaja w Kielcach oraz Jacka Dziubla.

- W odpowiedzi na tę potrzebę organizujemy aukcję dzieł artystów związanych z województwem świętokrzyskim: Tomasza Bachanka, Bartka Boguckiego, Marzeny Kozery, Bartka Krynickiego, Antoniego Myśliwca, Anety Pędzisz, Michała Płoskiego, Ali Tuz, Eda Tuz i Oli Trybek oraz moich – poinformowała mnie Joanna Klich.
Tereny, na których leży sierociniec i wioska Niedotykalnych nawiedziły powodzie, które zniszczyły plony i zabiły zwierzęta. Wioska potrzebuje pomocy.

- Dlaczego sierociniec Good Samaritain? W lipcu 2007 Michał Braun, kielczanin wyjechał na projekt wolontariacki do Indii. Przed wyjazdem, szukając najbardziej potrzebujących, trafił na informację o sierocińcu położonym w małej wiosce Vellatur na południu Indii, w regionie Andra Pradesh – informuje Klich.

- Po nawiązaniu kontaktu z ośrodkiem pracował w nim przez miesiąc. Pomoc dla sierocińca nie skończyła się na kilku tygodniach nauczania angielskiego, obsługi komputerów oraz pomocy w przygotowywaniu materiałów informacyjnych o ośrodku. Michał Braun w Polsce szukał osób, gotowych na tzw. Adopcję Serca, czyli regularną pomoc w utrzymaniu jednego z dzieci. Dzięki pomocy przyjaciół udało mu się zebrać pieniądze na zakup krowy dla sierocińca, a także wybudowanie budynku szkolnego. Obecnie dziesięcioro kielczan regularnie wspiera sierociniec – dodaje.

Sierociniec Good Samaritain (Dobry Samarytanin) to ośrodek prowadzony przez pastora Ratnama Pallikonade. Pomaga on obecnie 50 dzieciom w wieku od piątego do osiemnastego roku życia. W Indiach wielkie żniwo zbiera AIDS, większość rodziców dzieci właśnie z tego powodu nie żyje. Wszystkie dzieci w placówce były wychowane w Hinduizmie. Pastor Ratnam, sam urodzony w rodzinie hinduistycznej, ma do tej kultury ogromny szacunek i nie chrzci dzieci, którymi się opiekuje. Zostawia im wybór w chwili uzyskania pełnoletniości. Praca pastora Ratnama to wielkie świadectwo bezinteresowności i dobroci.

Niedotykalni, to osoby z najniższej kasty w Indiach, ludzie najbiedniejsi, odrzucani przez społeczeństwo. Mimo, iż oficjalnie system podziału kastowego został zniesiony, na wsiach nadal funkcjonuje. Niedotykalni nie mają wstępu do miast, ani szkół. Muszą mieszkać z dala od wszystkich. Pastor Ratnam pomaga im dowożąc nauczycielkę, aby zapewnić dzieciom edukację. Lekcje odbywają dzięki budynkowi postawionemu dzięki pomocy kielczan- jedynemu murowanemu budynkowi w wiosce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz