Translate

piątek, 13 listopada 2009

Kielce: wystawa rzeźb i rysunków prof. Czesława Dźwigaja


Artysta, rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj – autor blisko 70 pomników Jana Pawła II zaprezentuje jutro na wystawie w kieleckim Muzeum Diecezjalnym swoje rzeźby wykonane w brązie, rysunki i projekty artystyczne. Zaprezentowana zostanie również monografia artysty „Czesław Dźwigaj. Od medalu do monumentu” autorstwa dziennikarza krakowskiego Krzysztofa Ślusarczyka.

W sobotę, 14 listopada o godz. 12 w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach odbędzie się wernisaż wystawy pt.„Ślady Pamięci” artysty rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja.

Na ekspozycję złożą się rzeźby w brązie, które będą eksponowane na dziedzińcu
oraz rysunki autorskie, szkice, projekty pomników, drzwi spiżowych do świątyń, witraży, medale, małe formy rzeźbiarskie, także relikwiarze, które będzie można oglądać w salach muzealnych.

- To niezwykła wystawa, bowiem ukaże ona m.in. przestrzeń rzeźby, jej fizyczność, nierzadko kilkumetrową czy wielotonową, ale także kontekst miejsca pejzażu i architektury – poinformował mnie Krzysztof Ślusarczyk, autor książki pt. „Czesław Dźwigaj. Od medalu do monumentu”.

Z kolei w salach muzealnych na 22 rysunkach ukazane będą motywy znane z legend krakowskich takich jak: Lajkonik czy Pan Twardowski, i nieco mniej popularne, jak Skały Panieńskie. Cykl ten zatytułowany „Legendy Krakowa” powstał z okazji jubileuszu 750-lecia lokacji tego stołeczno-królewskiego miasta.

Inny cykl rysunków, który warto zobaczyć, rozpoczyna wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego, a zmyka św. Andrzej Bobola. Pomiędzy nimi będzie można zobaczyć narysowanych delikatną kreską błogosławionych i świętych, postacie zapisane w historii narodu i Kościoła m.in. Św. Wojciecha, Św. Stanisława.

„Na szczęście dzieł nie mierzy się w centymetrach ani kilogramach, ale w idei, ich przesłaniu i trwaniu, kiedy same staja się śladami pamięci – zbiorowej, wspólnej, Wartością poza czasem, ale nie poza kanonem, raz na zawsze wyrytym na kamiennych tablicach. Artysta, jak niewielu spośród współczesnych, ma tego świadomość” – pisze w swym szkicu o artyście Krzysztof Ślusarczyk. .

Na wystawie zaprezentowana zostanie również monografia artysty „Od medalu do monumentu” napisana przez Krzysztofa Ślusarczyka – krakowskiego dziennikarza oraz esej autora rzeźb na temat realizacji z zakresu sztuki sakralnej, a także na temat kondycji sztuki współczesnej i powinnościach artysty pt. „Dotrzeć do wiary widzącej”.

Czesław Dźwigaj - artysta rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych oraz wykładowca sztuki sakralnej na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie jest autorem m.in. licznych pomników, w tym blisko 70. Ojca Świętego Jana Pawła II. Kilkanaście z nich wzniesiono za granicą, często w znanych miejscach kultu religijnego, m.in. są to: Wyandotte (USA), Posadas (Argentyna), Hanower (Niemcy), Rzym (Włochy), Dux (Liechtenstein), Glenwood Springs Colorado (USA), Fatima (Portugalia), Phoenix (USA), Edmonton (Kanada), Lourdes (Francja), Wilno i Siluva (Litwa).

Artysta jest także autorem kameralnych rzeźby z wizerunkiem papieża, które powstawały w 30. rocznicę pontyfikatu. Kilka z nich eksponowanych jest na stałe w Auli JP II w Lourdes.

Prof. Dźwigaj ukazał postać Ojca Świętego również na blisko 40 medalach i plakietach, niejednokrotnie towarzyszących papieskim pielgrzymkom. Jako jedynemu polskiemu artyście powierzone zostało zaprojektowanie i wykonanie medalu upamiętniającego XVIII rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Ukazał się on jako Oficjalny Medal Papieski w limitowanej serii, w Edycji Watykańskiej, bity w złocie, srebrze i brązie.

PS

Fotografię, ukazującą artystę i Jego dzieło, otrzymałem w celu opublikowania od red. Krzysztofa Ślusarczyka, autora książki pt. „Czesław Dźwigaj. Od medalu do monumentu”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz