Translate

sobota, 16 maja 2009

Marta Herling: Trudno było być córką ojca, który mówi prawdę
Mój tata był czarno- biały, bardzo moralny i prawy. Zawsze mówił prawdę. Nie wszyscy to akceptowali i nie rozumieli, że należy zachowywać się uczciwie. Trudno było być wówczas córką ojca, który mówił prawdę – opowiadała dziś łamaną polszczyzną Marta Herling.

Na spotkanie z Martą Herling, córką Gustawa Herlinga - Grudzińskiego, które odbyło się dzisiaj w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach, przybyło kilkuset czytelników. Córce pisarza towarzyszył prof. Włodzimierz Bolecki, wybitny znawca twórczości pisarza. Spotkanie prowadziła, znawczyni życia i twórczości Grudzińskiego, dr Irena Furnal z Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego Jan Kochanowskiego w Kielcach.

Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów 90. rocznicy urodzin pisarza. Już na wstępie Marta Herling przyznała się do tego, że dopiero twórczość ojca zmobilizowała ją do nauki języka polskiego. Dzisiejsza wizyta, to druga w Polsce i także na ziemi świętokrzyskiej. Poinformowała, że pierwszy raz była 35 lat temu z matką, bratem i ciotką. Wtedy odwiedziła Kielce i Suchedniów - rodzinne strony ojca.

Prof. Włodzimierz Bolecki, uzupełniając wypowiedź Marty Herling, powiedział, że dla Herlinga-Grudzińskiego najważniejsza była zawsze obrona godności człowieka, obrona prawdy i pamięci, a nade wszystko - sprawiedliwość. „Grudziński uważał, że największą potrzebą ludzi jest sprawiedliwość, nawet ważniejsza od wolności, którą stracił” – mówił prof. Bolecki. Profesor poinformował również, że Wydawnictwo Literackie rozpoczyna właśnie edycję "Dzieł zebranych" Grudzińskiego, które ukazywać się będą w latach 2010-2019.

Podczas spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali reprint pisma "Kuźnia Młodych" z 1935 roku z pierwszym młodzieńczym artykułem Gustawa Herlinga - Grudzińskiego oraz płytę z jego wypowiedziami wydaną przez Radio Kielce.Wczoraj na Placu Artystów w Kielcach zainstalowana ekspozycję fotogramów poświęconych Gustawowi Herlingowi – Grudzińskiemu - honorowemu obywatelowi Kielc. 20 maja w rocznicę urodzin pisarza na kamienicy nr 52 przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach, gdzie mieszkał, odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa ufundowana przez samorząd Kielc.

Z inicjatywy Radia Kielce, na początku tego roku powstał Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Urodzin Pisarza, któremu przewodzi prof. Mirosław Wójcik z UPHJK w Kielcach.

PS
Przykro mi bardzo, ale z powodu zobowiązań wobec innych redakcji, z którymi współpracuję, nie mogę na swoim blogu napisać innych również bardzo interesujących informacji związanych z wizytą Marty Herling, i obchodów rocznicowych poświęconych autorowi "Innego Świata".
Foto - Andrzej Piskulak

Na zdjęciu pierwszym - dyrektor kieleckiej WBP Andrzej Dąbrowski przedstawia gości spotkania: pierwsza od prawej prowadzącą dr Irenę Furnal, Martę Herling, prof. Włodzimierza Boleckiego.
Na drugim - fragment instalacji na Placu Artystów , prezentujący kielecki program obchodów.
Na trzecim - skan fragmentu reprintu z debiutanckim tekstem Herlinga Grudzińskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz