Translate

czwartek, 7 maja 2009

Wiśnia nadwiślanka


Opublikowano dziś wniosek o rejestrację wiśni nadwiślanki jako Chronionej Nazwy Pochodzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Złożony został przez Spółdzielnię Producentów Owoców i Warzyw „Nadwiślanka”.

Wiśnia nadwiślanka jest lokalnym typem wiśni sokowej, znanej również pod nazwą słupska, słupianka lub słupiec od nazwy miejscowości Słupia Nadbrzeżna, w której po raz pierwszy na początku XX wieku pojawiły się pierwsze jej nasadzenia. Z biegiem czasu wiśnia została rozpowszechniona w pasie nadwiślańskim i stąd jej aktualna częściej stosowana nazwa - nadwiślanka. Wiśnia nadwiślanka uprawiana jest głównie w powiecie opatowskim, w gminach Tarłów i Ożarów.

W 1925 roku dyrektor szkoły w Słupi Nadbrzeżnej - Jan Krup obsadził, z pomocą uczniów, pobocza drogi do Tadeuszowi drzewkami wiśni. Jak się potem okazało był to znakomity sposób na rozpropagowanie tego rodzaju drzewek owocowych. Wiśnie te cieszyły się wówczas ogromnym powodzeniem w Warszawie. Obecnie, jak podaje „Lista produktów tradycyjnych 2005 – 2007” (wydana nakładem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi), nasadzenia drzew tej odmiany stanowią areał ok. 1000 ha i zlokalizowane są w pasie nadwiślańskim..

"Jeżeli w ciągu 6 miesięcy nie wpłynie żaden sprzeciw wobec wniosku, nazwa zostanie zarejestrowana" - czytam w dzisiejszym komunikacie Biura Komunikacji Społecznej świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.


Oprócz wiśni nadwiślanki, o wpis do unijnego systemu ochrony wyrobów regionalnych aplikują także "fasola korczyńska" ubiegająca się o Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz "śliwka szydłowska" starająca się o Chronioną Nazwę Pochodzenia.
PS
Skan produktu pochodzi z „Listy produktów tradycyjnych 2005 – 2007” , wydanej nakładem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz