Translate

środa, 13 maja 2009

Poseł Bogusław Sonik: nazwa „Solidarność” narodziła się już trzy lata wcześniej w Krakowie

- Powszechnie wiadomo, że jako wielki ruch protestu Solidarność powstała na Wybrzeżu w 1980 roku. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że nazwa „Solidarność” – w znaczeniu, jakie poznał później i przyjął świat – narodziła się już trzy lata wcześniej w Krakowie: w nocy z 14 na 15 maja 1977. 32. rocznica tego wydarzenia przypada właśnie teraz – głosi specjalny komunikat Biura Posła do PE Bogusława Sonika

Poseł Bogusław Sonik, współzałożyciel Studenckiego Komitetu Solidarności, zaapelował by władze województwa małopolskiego i Krakowa włączyły się w organizację obchodów rocznicy 4 czerwca’89.

„W nocy z 14 na 15 maja 1977 roku został powołany do życia Studencki Komitet Solidarności – studencka organizacja opozycyjna, która po raz pierwszy użyła słowa „Solidarność”, w kontekście, który stał się potem znany w Polsce i na świecie” – czytam w dzisiejszym komunikacie wysłanym z biura posła Bogusława Sonika

Określenie „Solidarność” w nazwie SKS nawiązywało do słów piosenki Bułata Okudżawy: „Weźmy się, bracia, za ręce, żebyśmy nie zginęli pojedynczo”. Gdy po śmierci Stanisława Pyjasa, studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, zamordowanego przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa, tworzono Studencki Komitet Solidarności, słowa te oznaczały, że tylko wspólne działanie i brak podziałów mogą zapewnić przetrwanie.

„W ostatnim czasie społeczeństwo polskie żyje sprawą zbliżającej się dwudziestej rocznicy Wyborów 4 Czerwca ‘89 roku. Decyzją rządu główne obchody rocznicy tego wydarzenia zostały przeniesione z Gdańska do Krakowa. Choć Kraków nie zabiegał o organizację uroczystości i został przez decyzję rządu zaskoczony, warto pamiętać, że to właśnie w Krakowie powstała nazwa „Solidarność”, która później dla całego świata stała się symbolem oporu przeciw komunistycznemu zniewoleniu” - wyjaśniają autorzy komunikatu. Sonika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz