Translate

czwartek, 16 kwietnia 2009

Kielce: rzeźby Stanisława Cukra w „Domu Praczki”

Tematy religijne w twórczości Stanisława Cukra wynikają, zdaniem krytyków sztuki, z jego głębokiej wiary – świadomej i pozbawionej wątpliwości. Artysta swą wiarą w Krzyż odkrywa innym wierzącym rzeczywistość nadprzyrodzoną. Rzeźbiarz od wielu lat modeluje stacje Drogi Krzyżowej, motyw Wniebowstąpienia, Zesłania Ducha Świętego, ukrzyżowanie św. Piotra i Matkę Bolesną.

Jutro, w piątek 17 kwietnia br o godz. 18 odbędzie się wernisaż rzeźb Stanisława Cukra w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki" w Kielcach. Głównym motywem wystawionych prac jest człowiek. Będzie można go podziwiać w odlewie z brązu, wymodelowanego z wosku, wyrzeźbionego z drewna. Wystawę można zwiedzać do 15 maja br.

Stanisław Cukier w swojej twórczości rzeźbiarskiej jest tradycyjny i nie próbuje sięgać po nowe technologie. Korzysta z klasycznych materiałów: z wosku, brązu, z drewna.
„Jego postaci nie wykonują żadnych gestów. Trwają. Cukier wydobywa napięcie tylko lekkim pochyleniem, nieznacznym niemal niedostrzegalnym ruchem. Tworzy galerię ludzkich typów, nie anonimowych. Rzeźbiąc, artysta odwołuje się do konkretnych modeli swoich dzieci, przyjaciół" - pisze w katalogu komisarz wystawy Anna Król.

Artysta urodził się w Zakopanem. Swoje niezwykle rzeźby tworzy od ponad trzydziestu lat. Studiował w warszawskiej ASP na Wydziale Rzeźby. Przez kilka lat był wykładowcą tej uczelni. Obecnie jest dyrektorem Zespołu Sokół Plastycznych w Zakopanym. Jego prace wystawiane były na licznych wystawach w kraju i za granicą. Był wielokrotnie nagradzany w konkursach rzeźbiarskich.. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu oraz w British Museum w Londynie, Muzeum Beelden w Scheveningen, a także w kolekcjach prywatnych.

PS
Prezentowane tutaj skany prac: "Autoportret" oraz "Droga Krzyżowa - Stacja VIII" pochodzą ze katalogu wystawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz