Translate

czwartek, 2 kwietnia 2009

Świętokrzyskie: marszałek apelował, ale minister posłuchał się wojewody

O tym że będą pieniądze na drogę krajową nr 73 z Kielc do Morawicy – poinformowały dzisiaj służby prasowe świętokrzyskiego wojewody.

Wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba spotkała się w sprawie finansowania prac związanych z przebudową drogi krajowej nr 73 z ministrem infrastruktury Cezarym Grabarczykiem.
„Minister zadecydował o przekazaniu funduszy na inwestycję kieleckiemu oddziałowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad” – czytam w komunikacie Rzecznika Prasowego Wojewody Świętokrzyskiego .

Jak wynika z zapewnień ministra Grabarczyka, budowa drogi zostanie zrealizowana zgodnie z harmonogramem. W kwietniu rozpocznie się wykup gruntów, natomiast w maju ma zostać ogłoszony przetarg na dokumentację. Inwestycja zakończy się w 2011 roku. W spotkaniu wzięli udział też świętokrzyscy parlamentarzyści.

O sprawie pisałem w jednym z postów pt. Świętokrzyskie: marszałek Jarubas apeluje do ministra Grabarczyka – kierowcy już zbierają podpisy 27 marca br. Chodziło w nim o to, że w związku z informacją o wstrzymaniu finansowania prac związanych z przebudową drogi krajowej nr 73 Kielce – Tarnów, marszałek województwa Adam Jarubas skierował pismo do ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka z apelem o zmianę stanowiska resortu w tej niezwykle istotnej dla regionu świętokrzyskiego sprawie. Kierowcy oraz mieszkańcy województwa świętokrzyskiego wspólnie z „Gazetą w Kielcach” zaczęli zbierać wówczas podpisy popierające rozbudowę drogi. Zebrali ich ponad 1180 tylko pod tym adresem Podpisz naszą petycję. Pod innymi adresami internetowymi było ich więcej.

Marszałek Adam Jarubas akcentował w apelu, że przebudowa drogi nr 73 Kielce – Tarnów została uwzględniona w programie budowy dróg krajowych na lata 2008 – 2012, jako zadanie mające kluczowe znaczenie dla rozwiązania problemów komunikacyjnych Kielc, województwa świętokrzyskiego i małopolskiego.
Podkreślał, że droga ta ma znaczenie krajowe i międzynarodowe, ponieważ łączy Warszawę i północną część Polski ze Słowacją i Ukrainą. Droga ta jest także elementem realizowanego w województwie programu rozwoju turystyki z ośrodkami sanatoryjnymi w Busku Zdroju i Solcu Zdroju oraz budowanym Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie. Jest też elementem całościowego programu poprawy dostępności komunikacyjnej województwa, łączącego zamierzenia inwestycyjne modernizacji dróg krajowych, wojewódzkich i lokalnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a także programów krajowych: Rozwoju Polski Wschodniej oraz Infrastruktura i Środowisko.

Przy drodze nr 73 zlokalizowany jest także teren przygotowany pod budowę lotniska regionalnego w Obicach. W związku z tą inwestycją zaawansowane są prace projektowe i związane z wykupem gruntów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz