Translate

środa, 8 kwietnia 2009

Komisja Europejska pragnie zwalczyć opóźnienia w płatnościach

Komisja Europejska sugeruje, że władze publiczne powinny stanowić przykład dla innych i z zasady uiszczać płatności w czasie 30 dni. Jednocześnie Komisja zobowiązuje się do przyspieszenia płatności za towary i usługi, aby w pełni przestrzegać wyznaczonych terminów, a w wielu przypadkach nawet je skracać, by były one krótsze od terminu obowiązującego prawnie.

Proponowane dzisiaj zmiany odzwierciedlają znaczenie terminowego dokonywania płatności dla przedsiębiorstw, a w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw. „Władze publiczne powinny z reguły dokonywać płatności w okresie 30 dni, w innym przypadku będą musiały uiścić odsetki, rekompensatę kosztów odzyskiwania należności lub zryczałtowaną rekompensatę wynoszącą 5 % należnej kwoty, co będzie obowiązywać od pierwszego dnia zwłoki. W odpowiednio uzasadnionych przypadkach terminy płatności mogą być dłuższe” – czytam w dzisiejszym komunikacie przedstawicielstwa polskiego Komisji Europejskiej.

Wiceprzewodniczący KE Günter Verheugen, odpowiedzialny za politykę w zakresie przedsiębiorstw i przemysłu, dzisiaj powiedział: „Opóźnienia w płatnościach w przypadku władz publicznych nie mogą być dłużej tolerowane. Obecny wniosek stanowi ważny impuls do przezwyciężenia kryzysu gospodarczego poprzez pomoc w uniknięciu kolejnych bankructw oraz wspomaganie przepływu środków pieniężnych w przedsiębiorstwach w celu zwiększenia konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw w długim okresie.”

Pomimo pewnych postępów poczynionych w ostatnich latach, nadal zdarzają się opóźnienia w płatnościach w transakcjach handlowych pomiędzy przedsiębiorstwami oraz pomiędzy przedsiębiorstwami a władzami publicznymi. Stanowi to przeszkodę dla rozwoju przedsiębiorstw i prowadzi do bankructwa dotąd rentownych firm, szczególnie w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw. Niestety dotychczasowy sposób regulowania płatności przez władze publiczne nie jest zawsze godny pochwały. Ze względu na obecny kryzys niektóre państwa członkowskie zajęły się tym problemem na poziomie krajowym.

W stosunkach pomiędzy przedsiębiorstwami będzie przestrzegana zasada swobody zawierania umów, jednak w razie zwłoki przedsiębiorstwa będą miały prawo do roszczenia odsetek za opóźnienie w płatności oraz rekompensaty za koszty odzyskiwania należności.
Zaostrza się zasady dotyczące rażąco nieuczciwych umów.

„Niniejszy wniosek ma na celu poprawę przepływów pieniężnych w europejskich przedsiębiorstwach, co ma szczególne znaczenie w sytuacji spowolnienia gospodarczego. Wniosek ten ma również przyczynić się do usprawnienia funkcjonowania rynku wewnętrznego poprzez zniesienie barier dla transgranicznych transakcji handlowych. W tym celu wprowadzone zostaną mechanizmy umożliwiające wierzycielom pełne i skuteczne egzekwowanie ich praw w przypadku opóźnień w płatnościach oraz środki skutecznie zniechęcające administracje publiczne do przekraczania terminów płatności”- informuje dziś Marta Angrocka-Krawczyk z Wydziału prasowego Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz