Translate

poniedziałek, 27 kwietnia 2009

Unia z młodzieżą - młodzież z Unią

Jeśli chodzi o młodzież, działania unijne intensyfikują i obejmują w szczególności dziedziny edukacji, zatrudnienia, kreatywności i przedsiębiorczości młodych, a także integracji społecznej, zdrowia i sportu, uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim i wolontariatu. Nowa strategia podkreśla także znaczenie pracy z młodzieżą oraz określa zwiększone środki, które mają służyć lepszemu wprowadzaniu w życie polityki dotyczącej młodzieży na poziomie UE.

Komisja Europejska przyjęła dzisiaj nową strategię UE dotyczącą młodzieży na nadchodzącą dekadę, pt. „Inwestowanie w młodzież i mobilizowanie jej”. Nowa strategia Unii Europejskiej uwzględnia fakt, że młodzi ludzie, szczególnie w kontekście obecnego kryzysu gospodarczego i finansowego, są jedną z najbardziej zagrożonych grup społecznych oraz, że stanowią oni cenną część naszego starzejącego się społeczeństwa. Ma charakter międzysektorowy i proponuje zarówno krótko- jak i długoterminowe działania powiązane z kluczowymi obszarami polityki, które są istotne dla europejskiej młodzieży.

Odnosząc się dziś do nowej strategii UE dotyczącej młodzieży, Ján Figel, europejski komisarz ds. kształcenia, szkolenia, kultury i młodzieży, powiedział: "Młodzież to nasze dzisiaj i nasze jutro. Musimy wspólnie podjąć wysiłek otworzenia przed młodymi obywatelami tak wielu dróg jak to możliwe, szczególnie w obliczu obecnego kryzysu gospodarczego i finansowego. Zasadnicze znaczenie ma przygotowanie młodzieży do podejmowania tych licznych wyzwań, które staną przed nią w dzisiejszym zglobalizowanym świecie. Nasza nowa strategia pojawiła się w odpowiednim momencie, gdyż odpowiada na te wyzwania i stanowi początek nowej epoki w rozwijaniu unijnej polityki dotyczącej młodzieży."

Przyjęcie przez Komisję Europejskiej nowej strategii dotyczącej młodzieży poprzedziły szerokie konsultacje prowadzone w 2008 r. z udziałem krajowych władz, Europejskiego Forum Młodzieży, organizacji młodzieżowych i innych zainteresowanych stron. Za pośrednictwem internetu przeprowadzono konsultacje z młodymi ludźmi, którzy teraz, w nowej fazie nieustającego dialogu między UE i młodzieżą, poproszeni zostaną o opinie na temat propozycji Komisji.

Dziś także opublikowany zostanie pierwsze opracowane przez Komisję „Sprawozdanie UE na temat młodzieży”, zawierające szczegółowe dane oraz analizy zebrane przez EUROSTAT. Sprawozdania te będą publikowane co trzy lata, przyczyniając się do budowy lepszej bazy wiedzy o młodzieży.

„Młode pokolenie jest częścią zmniejszających się zasobów: stanowi dziś 20% populacji, a zgodnie z przewidywaniami wskaźnik ten ma w 2050 r. wynieść 15%. Należy ono także do zasobów wyjątkowo cennych, a obecny kryzys gospodarczy i finansowy w szczególny sposób podkreśla potrzebę dbania o młody kapitał ludzki. Choć we współczesnej UE przed młodymi ludźmi otwierają się coraz szersze możliwości, stają oni także przed trudnymi wyzwaniami, w wyniku których wielu z nich porzuca szkołę lub pracę lub też zagrożonych jest biedą i wykluczeniem społecznym” – czytam w dzisiejszym komunikacie Wydziału prasowego Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.

„Z przeprowadzonych ankiet wynika, że wśród kwestii wzbudzających wśród młodzieży największe obawy znajdują się dziś zagadnienia edukacji, zatrudnienia, integracji społecznej i zdrowia. Europejska młodzież musi zostać przygotowana do wykorzystywania istniejących możliwości, takich jak uczestnictwo w życiu społecznym i politycznym, wolontariat, kreatywność, przedsiębiorczość, sport i zaangażowanie w sprawy światowe. Aby stawić czoła wyzwaniom i zwiększyć stojące przed młodymi ludźmi możliwości Komisja proponuje odnowioną, szeroko zakrojoną strategię unijną na rzecz młodzieży” – informuje Marta Angrocka-Krawczyk z Wydziału prasowego KE.

Cele strategii „Inwestowanie w młodzież i mobilizowanie jej”, będącej kontynuacją przedstawionej przez Komisję Europejską w 2008 r. odnowionej agendy społecznej, są następujące: otwieranie przed młodzieżą większych możliwości w obszarach edukacji i zatrudnienia, poprawa dostępu i pełnego uczestnictwa wszystkich młodych ludzi w życiu społecznym, oraz pogłębianie solidarności między młodzieżą a resztą społeczeństwa.
Strategia podkreśla znaczenie pracy z młodzieżą dla przeciwdziałania bezrobociu, niepowodzeniom szkolnym, wykluczeniu społecznemu, a także dla poprawy umiejętności i organizacji czasu wolnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz