Translate

środa, 29 kwietnia 2009

Kielce: wymiana doświadczeń polskich i filipińskich na temat dzieci, zabawek i wolontariuszy

Pomiędzy filipińskim Museo Pambata w Manili, a kieleckim Muzeum Zabawek i Zabawy są pewne podobieństwa: organizują letnie warsztaty artystyczne i włączają się aktywnie w akcje społeczne i edukacyjne.

W najbliższy poniedziałek, 4 maja br. do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach przyjedzie Nina Lim-Yuson, dyrektor Muzeum dla dzieci w Manili, zarazem prezes Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat. Gość z Filipin zwiedzi muzeum spotka się z przedstawicielami władz miejskich. Kolejnym ważnym celem wizyty będzie spotkanie z wolontariuszami ATD Czwarty Świat oraz uczestnictwo w uroczystościach przy płycie Praw Człowieka na ul. Sienkiewicza.

- To spotkanie będzie dla nas wyjątkową okazją nawiązania współpracy z tak inną i odległą placówką. W Muzeum Pambata dzieci mogą dotykać wszystkiego, to właśnie przez zabawę i doświadczanie dowiadują się o świecie, środowisku naturalnym, historii swojego miasta, budowie człowieka, a nawet poznają podstawy ekonomii, bawiąc się w sklep na prawdziwym dziecięcym bazarze. Liczymy na wspólne akcje edukacyjne, konkursy. Może uda się „wymienić” eksponatami czy doświadczeniami? – wyjaśnia Jolanta Podsiadło, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy. – Są między nami pewne podobieństwa. Podobnie jak w Manili, organizujemy letnie warsztaty artystyczne, włączamy się w akcje społeczne i edukacyjne, choć z pewnością nie na tak duża skalę, jak dzieje się to na Filipinach – dodaje.

Museo Pambata w Manili istnieje od 1994 roku i jest pierwszym, w całości interaktywnym muzeum na Filipinach. Usytuowane w zabytkowej willi Elks Club stolicy kraju, składa się ośmiu tematycznych sal poświęconych m.in. środowisku naturalnemu, kulturom i ludom z całego świata, budowie organizmu ludzkiego, nauce, karierze zawodowej, odpadom współczesnej cywilizacji, ekonomii.

W Muzeum znajdują się m.in. ścianka wspinaczkowa, zabawowy bazar ze sklepami, specjalne zbudowane tunele i pomieszczenia przypominające ludzkie organy: serce, krwiobieg itp. Nie brakuje tradycyjnej filipińskiej wioski, instrumentów muzycznych i lalek z całego świata. W muzeum organizowane jest wiele warsztatów festiwali i akcji o charakterze artystycznym i społecznym. Od początku istnienia funkcję dyrektora Muzeum pełni Nina Lim-Yuson.

Pani Nina Lim-Yuson pojawi się w Kielcach na zaproszenie Ruchu ATD Czwarty Świat. W planach jej oficjalnej wizyty są równie ważne spotkania z wolontariuszami ATD, podczas których opowie o projektach Ruchu na całym świecie, będzie uczestniczyć w uroczystości przy płycie Praw Człowieka na ul. Sienkiewicza. Spotka się także z kierownictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

ATD Czwarty Świat jest międzynarodowym ruchem, stawiającym sobie za cel walkę z nędzą i wykluczeniem społecznym. Jest on otwarty na wszelkie przekonania religijne i polityczne. Posiada status konsultacyjny przy UNICEF, UNESCO, ONZ i Radzie Europy. Jego założycielem był ks. Józef Wrzesiński.

Dzięki kieleckim wolontariuszom płyta - z napisem „Tam gdzie ludzie skazani są na życie w nędzy, prawa człowieka są łamane. Jednoczenie się dla ich poszanowania jest najświętszym obowiązkiem" – wmurowana została w Kielcach 17 października 2007 r. przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. Płyta Praw Czlowieka z takim napisem jest już w ponad trzydziestu miastach na świecie, min.: w Nowym Jorku, Rzymie, Brukseli, Berlinie. Kielce są pierwszym miastem w Polsce, w którym miało miejsce to wydarzenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz