Translate

czwartek, 19 lutego 2009

Filmy finansowane przez UE nominowano do Oscara


Kilka filmów, mających duże szanse na zdobycie tegorocznego Oscara, otrzymało 3 028 000 euro wsparcia finansowego z unijnego programu MEDIA. Najprawdopodobniej wspierana będzie również ich dystrybucja kinowa.

W tegorocznym konkursie Akademii Filmowej do Oscara nominowano siedem filmów finansowanych z unijnego programu wspierania kinematografii MEDIA: Der Baader Meinhof Komplex (Niemcy, Uli Edel), Entre les murs (Francja, Laurent Cantet), Waltz with Bashir (Izrael/Francja/Niemcy, Ari Folman), Happy Go Lucky (Wielka Brytania, Mike Leigh), The Duchess (Wielka Brytania/Francja/Włochy, Saul Dibb), Slumdog Millionaire (Wielka Brytania/USA, Danny Boyle) oraz nagrodzony już film dokumentalny Man on Wire (Wielka Brytania/USA, James Marsh). W ostatnich trzech latach filmy finansowane przez unijny program wspierania kinematografii MEDIA zdobyły osiem Oscarów , zaś w ubiegłym roku nagrodzono nimi dwa.

„Siedem filmów finansowanych w ramach unijnego programu MEDIA będzie konkurować w trzynastu kategoriach podczas tegorocznej ceremonii wręczenia nagród Akademii Filmowej, która odbędzie się w niedzielę 22 lutego. Jeden z finansowanych przez MEDIA filmów („Slumdog Millionaire”) został nominowany w dwóch prestiżowych kategoriach: „najlepszy film” i „najlepszy reżyser”. Program MEDIA reprezentować będą również trzy filmy nominowane w kategorii „najlepszy film obcojęzyczny”, m.in. nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes w 2008 r. film „Entre les Murs” („Klasa", Francja)” – poinformowała Marta Angrocka-Krawczyk z Wydziału prasowego Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.

„Tegoroczne nominacje do Oscara są odzwierciedleniem różnorodności i bogactwa europejskiej kinematografii”- stwierdziła dziś Viviane Reding, komisarz UE ds. mediów. „Jest to wspaniała nagroda za starania Komisji Europejskiej podejmowane na rzecz konkurencyjności europejskiego kina poprzez wspieranie filmów produkowanych lub koprodukowanych w Europie, ich dystrybucji za granicą i stosowania nowych technologii cyfrowych” – mówiła komisarz Viviane Reding.

Z programu MEDIA finansowany był ubiegłoroczny laureat Oscara w kategorii „najlepszy film obcojęzyczny”, zatytułowany „Fałszerze” (Die Fälscher). W 2007 r. najlepszym filmem obcojęzycznym, który nagrodzono Oscarem, była niemiecka produkcja finansowana przez MEDIA „Życie na podsłuchu” (Das Leben der Anderen).

Unijny program MEDIA odgrywa kluczową rolę we wspieraniu europejskiego przemysłu audiowizualnego poprzez rozwój produkcji i dystrybucję tysięcy filmów, jak również działalność szkoleniową, festiwale i projekty promocyjne w całej Europie. Co roku, na dziesięć filmów fabularnych produkowanych w Europie i rozpowszechnianych poza krajem ich realizacji, dziewięć filmów jest finansowanych z programu MEDIA.


„Główne cele programu MEDIA to wzmocnienie konkurencyjności przemysłu audiowizualnego poprzez ułatwienie dostępu do finansowania i zwiększenie zakresu stosowania technologii cyfrowych, promowanie i poszanowanie europejskiej tożsamości kulturowej i dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenie zasięgu dystrybucji europejskich dzieł audiowizualnych w innych krajach europejskich i na świecie. W 2008 r. w ramach programu MEDIA wsparcia udzielono ponad 1 800 projektom na łączną kwotę 107 mln euro” – czytam w komunikacie z Przedstawicielstwa Polskiego KE .

W latach 2007-2013 na potrzeby europejskiej kinematografii przeznaczono z budżetu programu MEDIA 2007 kwotę 755 mln euro W styczniu tego roku Komisja przyjęła również program MEDIA MUNDUS z którego w latach 2011-2013 na projekty przedstawiane przez twórców branży audiowizualnej w UE i krajach trzecich przeznaczy się dodatkowo fundusze w wysokości 15 mln euro. Programy MEDIA i MEDIA MUNDUS stawiają sobie za cel rozpowszechnianie i promowanie europejskich filmów poza krajami ich produkcji, zarówno w Europie (prawie 65 proc. całkowitego budżetu MEDIA), jak i na świecie.

PS

The Class/ Entre les murs (France) MEDIA support - € 735,400
Happy Go Lucky (UK) - € 726,500

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz