Translate

wtorek, 10 lutego 2009

Za ponad 2 mln zł Oblęgorek będzie jak nowy


Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku za 2 mln 370 tys. zł m.in. wymieni wszelką instalację (elektryczną, wodociągową, itp. ) mającą już blisko pół wieku, odnowi wnętrza i elewację, a także przywróci dawną aleję spacerową.

Za blisko 1 milion 900 tysięcy złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz 470 tysięcy złotych z promesy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego , które zostały przyznane Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku w tym tygodniu, zostanie przeprowadzony gruntowny remont siedziby i jego otoczenia.

Przede wszystkim, jak zapowiada dyrektor placówki Lidia Putowska, zostaną wymienione wszelkie instalacje liczące blisko 50 lat, wnętrza zostaną pomalowane, a elewacja odnowiona. Na zewnątrz zostanie przywrócona dawna aleja spacerowa, a także dokonana będzie próba odbudowania studni z wodą.

Stała wystawa na pierwszym piętrze zostanie wzbogacona o multimedia. Wykorzystane zostaną doświadczenia Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, gdzie obecnie testowane są nowoczesne urządzenia do trójwymiarowej prezentacji zbiorów, czy też indywidualnego odsłuchu dla zwiedzających. Po ogłoszeniu przetargów, pierwsze prace renowacyjne oblęgorskiej placówki ruszą pod koniec wakacji.

Pałacyk w Oblęgorku ofiarowany został wraz z majątkiem ziemskim Henrykowi Sienkiewiczowi przez społeczeństwo w 1900 roku z okazji 25-lecia pracy twórczej. Na szczycie pałacyku widnieje postać husarza z charakterystycznymi skrzydłami nawiązującymi do twórczości pisarza. Sienkiewicz urzeczony Oblęgorkiem traktował go jednak tylko jako letnią rezydencję. Podczas pobytu tutaj powstały niewielkie fragmenty jego utworów, między innymi część „W pustyni i w puszczy”. Po raz ostatni Sienkiewicz przebywał w Oblęgorku w 1914 roku.

Po II wojnie światowej majątek uległ parcelacji, a rodzinie pisarza pozostawiono pałacyk wraz z 49 ha ziemi. Wkrótce dzieci pisarza wystąpiły z propozycją utworzenia muzeum Sienkiewicza. Muzeum swe podwoje dla zwiedzających otworzyło 26 października 1958 roku.

Parter pałacyku zachowano w kształcie, jaki miał za życia pisarza. Jest tu gabinet, salon, jadalnia, palarnia i sypialnia. Pierwsze piętro, zajmowane niegdyś przez dzieci pisarza i gości odwiedzających Oblęgorek, mieści obecnie wystawę biograficzno-literacką. Są tu między innymi dzieła pisarza tłumaczone na wiele języków oraz listy i pamiątki, które autor Trylogii otrzymał w dowód uznania od instytucji i osób fizycznych. Muzeum Henryka Sienkiewicza jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz