Translate

wtorek, 10 lutego 2009

Portale społecznościowe chcą zapewnić młodzieży bezpieczeństwo w sieci

Przedstawiciele siedemnastu wiodących portali społecznościowych, w tym polskiego portalu Nasza-klasa.pl, podpisali dzisiaj w Luksemburgu pierwsze europejskie porozumienie na rzecz poprawy bezpieczeństwa nastolatków korzystających z tych usług. Odbyło się to w ramach zorganizowanego przez Komisję Europejską Dnia Bezpiecznego Internetu. Oprócz portalu Nasza-klasa.pl, porozumienie podpisały: Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, Google/YouTube, Hyves, Microsoft Europe, Myspace, Netlog, One.lt, Skyrock, StudiVZ, Sulake/Habbo Hotel, Yahoo!Europe oraz Zap.lu.

„Podczas tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu przedstawiciele głównych europejskich portali społecznościowych po raz pierwszy wspólnie uznali, że prowadzona przez nich działalność wiąże się z dużą odpowiedzialnością i określili zagrożenia, z jakimi mogą się zetknąć osoby niepełnoletnie odwiedzające portale. Należą do nich prześladowanie w cyberprzestrzeni (nękanie dzieci na stronach internetowych lub przy pomocy wiadomości przesyłanych przez sieci komórkowe), uwodzenie (kiedy osoba dorosła zaprzyjaźnia się z dzieckiem z zamiarem wykorzystania go seksualnie) oraz ryzykowne zachowanie w rodzaju ujawniania informacji o charakterze prywatnym” – czytam w komunikacie podpisanym przez Martę Angrocką-Krawczyk, jaki otrzymałem z Wydziału prasowego Komisji Europejskiej - Przedstawicielstwa w Polsce.

Administratorzy portali zamierzają ograniczyć te zagrożenia przez: zaoferowanie prostego w użyciu i łatwo dostępnego przycisku „zgłoś nadużycie”, umożliwiającego jednym kliknięciem zgłoszenie niewłaściwego kontaktu lub zachowania innego użytkownika.

Ponadto ma być zapewnienie domyślnego ustawienia „prywatne/poufne” w przypadku pełnych profili i list kontaktów tych użytkowników portali, którzy są zarejestrowani jako osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Dzięki temu osobom o złych intencjach będzie trudniej nawiązać kontakt z niepełnoletnimi.

Gwarantuje się również brak możliwości przeszukiwania prywatnych profili użytkowników poniżej 18. roku życia (na stronach internetowych lub przez wyszukiwarki). Portale zastrzegają sobie stałą widoczność i dostępność opcji ochrony prywatności, tak by użytkownicy mogli łatwo sprawdzić, czy tylko ich znajomi, czy też cały świat widzi to, co umieszczają w sieci. Mają też zapobiegać korzystaniu z usług przez zbyt młodych użytkowników. Jeżeli portal społecznościowy jest przeznaczony dla nastolatków powyżej 13. roku życia, to zarejestrowanie się osób młodszych powinno być utrudnione. Do kwietnia 2009 r. portale społecznościowe mają poinformować Komisję Europejską o swoich strategiach w zakresie bezpieczeństwa, a także programach wprowadzenia ich w życie.

„Portale społecznościowe, z których regularnie korzysta w Europie 41,7 mln osób, stanowią nowe zjawisko społeczne i ekonomiczne, które zmienia nasz sposób funkcjonowania w internecie. W ciągu ostatniego roku liczba ich użytkowników wzrosła w Europie o 35%, a do 2012 r. oczekuje się, że prawie się potroi i osiągnie 107,4 mln osób. Dalszy rozwój społeczności sieciowych wymaga zapewnienia ich młodym użytkownikom otoczenia, w którym będą mogli bezpiecznie poszerzać swoje sieci kontaktów i udostępniać informacje na swój temat. Dzisiejsze porozumienie ułatwi nastolatkom radzenie sobie z zagrożeniami, jakie mogą napotkać w internecie, związanymi np. z nękaniem w cyberprzestrzeni lub ochroną prywatności” – czytam w komunikacie Marty Angorskiej - Krawczyk.

„Komisja z zadowoleniem przyjmuje to pierwsze europejskie porozumienie w dziedzinie społeczności sieciowych. Stanowi ono istotny krok na rzecz poprawy bezpieczeństwa naszych dzieci korzystających z portali społecznościowych w Europie”- stwierdziła Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów. „Społeczności internetowe dysponują w Europie ogromnym potencjałem i mogą przyczynić się do zdynamizowania gospodarki i zacieśnienia więzi społecznych – pod warunkiem, że dzieci i młodzież będą mogły im zaufać oraz dysponować właściwymi narzędziami zapewniającymi bezpieczeństwo w trakcie zawierania nowych znajomości i udostępniania informacji o charakterze prywatnym. Będę uważnie obserwować realizację podpisanego dziś porozumienia w praktyce, a Komisja powróci do tej kwestii za rok.”

Podpisane dziś porozumienie jest wynikiem dyskusji prowadzonych w grupie roboczej ds. społeczności sieciowych (Social Networking Task Force), powołanej przez Komisję w kwietniu 2008 r. Grupa ta, w której pracach wzięli udział przedstawiciele portali społecznościowych i organizacji pozarządowych oraz naukowcy, stanowi dobry przykład samoregulacji sektora – podejścia preferowanego przez Komisję, o ile jest skutecznie wdrażane.

Wśród podobnych inicjatyw na świecie w tej dziedzinie można wymienić wskazówki dotyczące społeczności internetowych wydane przez brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych w kwietniu 2008 r. oraz szereg odrębnych umów zawartych przez firmy Myspace oraz Facebook z prokuratorami generalnymi w 49 stanach USA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz