Translate

poniedziałek, 23 lutego 2009

XVII ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI

W piątek, 27 lutego br. godz. 19.00 w kieleckiej sali koncertowej przy pl. Moniuszki 2 B odbędzie się koncert inauguracyjny XVII Świętokrzyskie Dni Muzyki. Potrwają one do 27 marca br. Głównym organizatorem jest Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach.

Filharmonia świętokrzyska zapowiada, że bogata jest oferta tegorocznych – organizowanych o miesiąc wcześniej, niż zwykle –Świętokrzyskich Dni Muzyki.

„Podczas obecnej siedemnastej edycji festiwalu, na który złożą się: pięć koncertów symfonicznych i cztery kameralne oraz trzy wystawy, pragniemy przedstawić Państwu, obok dzieł doskonale znanych, kilka utworów dotąd nie wykonywanych w Kielcach, zwrócimy również szczególną uwagę na twórczość tych kompozytorów, których rocznice świętuje w 2009 roku całe środowisko muzyczne, a także postaramy się przybliżyć niektóre dzieła, odczuwane nadal jako nowatorskie, np. ze względu na oryginalną techniką kompozytorską mającą na celu poszukiwanie nowych brzmień” – czytam w dzisiejszym komunikacie podpisanym przez Urszulę Sokołowską z Filharmonii Świętokrzyskiej.

W czasie koncertu inauguracyjnego melomani zapoznani będą z dziełem Grażyny Bacewicz, granym u Kielcach po raz pierwszy. Będzie to Pensieri notturni – „ujmujący zwiewnością i ulotnością brzmienia utwór na skameralizowany orkiestrowy skład”.

„Następnie przypomnimy tak lubianą przez publiczność filharmoniczną Symfonię koncertującą Es-dur Mozarta. W drugiej części wieczoru usłyszymy Opowieść zimową (La novella d’inverno) Marty Ptaszyńskiej, w której pobrzmiewają znane motywy z Vivaldiego. Na zakończenie proponujemy Symfonię D-dur Haydna, owacyjnie przyjętą zarówno podczas londyńskiej premiery w 1792 roku, jak i później w recenzjach, w których rozpływano się nad „doskonałością każdego detalu, tak inspirującą dla wszystkich wykonawców, jak i dla słuchaczy” – zachwala Urszula Sokołowska.

Podczas koncertu wystąpią: Jacek Rogala - dyrygent (dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej) Bartosz Bryła – skrzypce (Jest profesorem klasy skrzypiec w Akademiach Muzycznych w Poznaniu i we Wrocławiu, pełni także funkcję prezesa Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu), Michał Bryła – altówka (Jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych, altówkowych i kameralnych, m.in.: Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego im. J. Rakowskiego i Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. E. Umińskiej w Poznaniu, Międzynarodowego Konkursu im. J. Brahmsa w Portchach, Międzynarodowego Konkursu Altówkowego Festival Bled w Słowenii. W 2008 zakwalifikował się jako jeden spośród 15 najlepszych altowiolistów z całego świata na Międzynarodowy Konkurs Altówkowy ARD w Monachium) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej.

W foyer będzie można zwiedzić wystawę Austriackiego Forum Kultury „JOSEPH HAYDN – UNIWERSALNY GENIUSZ MUZYCZNY”

Festiwal patronatem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka- Koruba, Prezydent Miasta Kielce Wojciech Lubawski

Współorganizatorami Festiwalu są :Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A. w Krakowie, Austriackie Forum Kultury, Canada Council for the Arts, Conseil des Arts et Lettres du Quebek, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego, Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. J. Szermentowskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz