Translate

poniedziałek, 30 marca 2009

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

Parlament Europejski przyjmie 2 kwietnia br. rezolucję w sprawie ustanowienia Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata podczas której polscy posłowie zaproponowali ustanowienie Międzynarodowego Dnia Bohaterów w Walce z Totalitaryzmem oraz wystąpili z inicjatywą, aby przybliżyć Europejczykom postać Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Podczas debaty poruszono także kwestie stanowiska Komisji Europejskiej wobec Deklaracji Praskiej „Sumienie Europy a komunizm”. Posłowie opowiadają się za ustanowieniem 23 sierpnia Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu.

"Z inicjatywy polskiej deputowanej Hanny Foltyn-Kubickiej (UEN) podniesiono także propozycję ustanowienia 25 maja, a więc dnia zamordowania przez reżim komunistyczny Rotmistrza Pileckiego, Międzynarodowym Dniem Bohaterów w Walce z Totalitaryzmem” – czytam w dzisiejszym komunikacie Serwisu Prasowego Parlamentu Europejskiego..

„Ustanowienie święta na cześć polskiego Rotmistrza byłoby wielkim sukcesem wszystkich
Polaków i przypomnieniem światu o nieznanych bohaterach, którzy dzięki swojej odwadze,
poświęceniu i niezłomności w walce ze złem mogą i powinni także dziś być wzorem dla
każdego z nas”
– uzasadniała Hanna Foltyn-Kubicka.

Witold Pilecki był żołnierzem podziemia i człowiekiem, który dobrowolnie znalazł się w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz, po to aby zorganizować tam ruch oporu i
przekazać aliantom wieści o tragicznym losie tysięcy osób, które były tam więzione i mordowane. Nie tylko w Polsce ceni się jego odwagę. Witold Pilecki został uznany przez brytyjskiego historyka, prof. Michaela Foota w jego książce „Six Faces of Courage” za jednego z 6 najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas całej II Wojny Światowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz