Translate

środa, 4 marca 2009

Świętokrzyskie: podzielono miliony na promocję, festiwale, wydawnictwa i dziedzictwo kulturowe

Gmina Solec Zdrój wybuduje kompleks mineralnych basenów, Muzeum Narodowe w Kielcach wypromuje Pałac Biskupów Krakowskich, a Zamek Krzyżtopór w Ujeździe dzięki akcji promocyjnej stanie się markowym produktem turystycznym województwa. A wszystko to za 46,3 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zarząd Województwa rozdzielił także 500 tysięcy złotych na wsparcie organizacji pozarządowych, realizujących przedsięwzięcia z zakresu kultury. Dofinansowane zostaną m.in.: 36. Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce 2009, XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju i VII Spotkania z Kulturą Żydowską w Chmielniku. W sumie samorządowe dotacje na zadania z zakresu kultury trafią w tym roku do 105 stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

„Zarząd Województwa, obradujący pod przewodnictwem marszałka Adama Jarubasa, zdecydował dziś o rozstrzygnięciu drugiego już konkursu w ramach RPO na projekty z zakresu promocji gospodarczej i turystycznej regionu. Wybranych do dofinansowania zostało 10 projektów, które otrzymają w sumie prawie 46,3 mln złotych” – poinformowała dziś Iwona Sinkiewicz - rzecznik prasowy świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Pieniądze otrzymają m.in. projekty zgłoszone przez: gminę Chęciny na stworzenie w budynku tzw. „Niemczówki” w Chęcinach centrum informacji turystycznej i historycznej (2 mln zł), gminę Iwaniska na promocję Zamku Krzyżtopór w Ujeździe (9,9 mln), Solec Zdrój na budowę kompleksu basenów mineralnych(8 mln zł), a Muzeum Wsi Kieleckiej na rozbudowę infrastruktury Parku Etnograficznego w Tokarni i Dworku Laszczyków w Kielcach (11,6 mln zł).

To już drugi rozstrzygnięty konkurs na zadania z zakresu promocji gospodarczej i turystycznej województwa – w pierwszym zarząd rozdysponował kwotę 31,5 mln złotych. Jednocześnie już od jutra rusza nabór w trzecim konkursie w tym działaniu. Tym razem do rozdzielenia będzie 15 mln złotych.

Także dzisiaj Zarząd Województwa Świętokrzyskiego rozdzielił 500 tysięcy złotych na wsparcie 105 organizacji pozarządowych realizujących przedsięwzięcia z zakresu kultury. Samorząd wsparł finansowo trzy rodzaje przedsięwzięć: organizowanie i uczestnictwo w festiwalach, wydawanie niskonakładowych i niekomercyjnych publikacji oraz realizację projektów z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego.

„Najwięcej propozycji stowarzyszeń dotyczyło organizacji festiwali. Wnioski opiewały na ponad 1,1 mln złotych, tymczasem do podziału, w tym zadaniu, było 315 tysięcy złotych. Najwyżej punktowany był tu wniosek Chorągwi Kieleckiej ZHP dotyczący organizacji Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce 2009 - na jego organizację ZHP otrzyma 35 tys. dotacji od samorządu województwa. Z kolei Buskie Samorządowe Centrum Kultury dostanie 40 tys. zł na organizację Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz”- poinformowała Iwona Sinkiewicz..

Na wsparcie finansowe publikacji zarząd rozdzielił kwotę 101,5 tys. zł, a na realizację projektów z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego – 83,5 tys. zł. W ramach tych ostatnich działań dofinansowane będą m.in.: VII Spotkania z Kulturą Żydowską w Chmielniku oraz XLIII Dymarki Świętokrzyskie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz