Translate

poniedziałek, 23 marca 2009

Przewodniczący Pöttering przypomniał o 60.rocznicy deportacji na Syberię

Przewodniczący Hans-Gert Pöttering, otwierając dzisiejszą sesję plenarną Parlamentu Europejskiego, przypomniał o 60. rocznicy masowych deportacji na Syberię obywateli państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii.

Tak zwana "druga fala deportacji na Sybir" rozpoczęła, 25 marca 1949 roku. Ponad 100 tysięcy obywateli państw - dawnych bałtyckich republik radzieckich zostało siłą wywiezionych do sowieckich łagrów, którzy nierzadko stracili życie z powodu nieludzkich warunków podczas deportacji.

„Niemal w każdej rodzinie znaleźć można osoby, które zginęły na Syberii, były prześladowane przez KGB lub więzione i szykanowane przez reżim. To nie jest odległa i mroczna przeszłość, dla wielu ludzi to są wciąż żywe wspomnienia. Powinniśmy obiektywnie ocenić przeszłość i zadbać o pojednanie i prawdę. Jesteśmy to winni ofiarom i ich bliskim" – mówił przewodniczący Hans-Gert Pöttering ( cytuję za dzisiejszym komunikatem Serwisu Prasowego Parlamentu Europejskiego.)

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego przypomniał, że niemal każda rodzina na Litwie, Łotwie i w Estonii, ale i w innych byłych republikach radzieckich, doświadczyła boleśnie twardych rządów totalitarnego, komunistycznego reżimu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz