Translate

czwartek, 12 marca 2009

Promocja albumu „Milenium świętokrzyskie – cywilizacja Krzyża” – osobiste podziękowania
Jak już informowałem na gorąco przed północą na moim blogu Kronika Dziennikarska, odbyła się wczoraj promocja albumu „Milenium Świętokrzyskie – cywilizacja Krzyża” w Sali Kominkowej kieleckiego WDK. Depeszę na temat albumu opublikowała Polska Agencja Prasowa. Ukazał się także relacja pt. Millenium Świętego Krzyża w albumie w Tygodniku "Niedziela Kielecka" Dzisiaj, jako współautor i redaktor albumu oraz współprowadzący pragnę podziękować wszystkim tym, którzy bezinteresownie pomogli w tym przedsięwzięciu.

Album „Milenium Świętokrzyskie – cywilizacja Krzyża ukazał się w grudniu 2008 r. w Starachowicach nakładem Oficyny Wydawniczej "Radostowa" pod redakcją Antoniego Dąbrowskiego i moim. Redaktorem technicznym, korektorem była Pani Zofia Korzeńska, konsultantem merytorycznym Ojciec Damian Kopyto OMI (w czasie obchodów milenijnych na Świętym Krzyżu – ceremoniarz klasztorny oraz rzecznik prasowy klasztoru ojców oblatów. Projekt okładki wykonała Dorota Mętrak. Byli to moi najbliżsi współpracownicy i bardzo serdecznie im za ich pracę dziękuję. Szczególnie pragnę podziękować kierownictwu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach za przygotowanie w pełni profesjonalnej bibliografii. Słowa uznania kieruję tu pod adresem Pani Beaty Piotrowskiej – autorki opracowania bibliogficznego.

Kolejne słowa podziękowania kieruję do autorów drugiego segmentu albumu stanowiącego cykle archiwalnych zdjęć Świętego Krzyża wybranych z Milenijnej Teki wydanej przez Urząd Gminny w Bielinach, głosy naukowców z kieleckiego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego, Jacka Pielasa i Marty Pieniążek-Samek, o architekturze zespołu klasztornego oraz esej Agnieszki Zięby Dąbrowskiej o klasztornych zbiorach bibliotecznych i ich tragicznych losach. Dziękuję Ojcu Wiesławowi Nazarukowi OMI za udostępnienie grafik ukazujących współczesny kształt opactwa.
Dziękuję także sponsorom publikacji: prezydentowi miasta Kielce orazUrzędowi Marszałkowskiemu Województwa Świętokrzyskiego. Dzięki ich wsparciu album mógł się ukazać w takim kształcie.

Bardzo serdecznie pragnę podziękować wszystkim artystom, którzy uświetnili imprezę promocyjną. Uczynili to znakomici młodzi artyści – pianiści, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Była to dla nich swego rodzaju próba generalna przed Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym, który odbędzie się już wkrótce w Paryżu. Są to: Jan Bieniasz uczeń prof. Jolanty Jaroń, Klara Kraj i Łukasz Chrzęszczyk - uczniowie prof. Andrzeja Domina, Jakub Kitowski - uczeń prof. Artura Jaronia oraz skrzypek Maciej Jaroń - uczeń prof. Marcina Baranowskiego.

Nad całością zapierającego dech występu czuwał osobiście dyrektor szkoły Artur Jaroń. Dość wymienić, że jest także dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną „Salon Muzyki Kameralnej” w Kielcach. Za działalność artystyczną i organizatorską otrzymał szereg prestiżowych nagród, m.in. nagrodę wojewody kieleckiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Nagrodę Miasta Kielc, statuetki Lidera Regionu w dziedzinie kultury, Złotego Emeryka.

Ten znakomity artysta prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował z większością polskich orkiestr na czele z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus“, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie oraz zespołami filharmonicznymi w Białymstoku, Bydgoszczy, Koszalinie, Kielcach, Katowicach, Lublinie, Jeleniej Górze, Olsztynie, Opolu, Szczecinie, Słupsku, Toruniu, Wałbrzychu, Rzeszowie, Zielonej Górze, Gdańsku. Koncertował za granicą w Niemczech, Szwecji, Danii, Słowacji, Rosji, na Litwie, Łotwie i Ukrainie. Współpracował z gronem wybitnych polskich dyrygentów, by wspomnieć nazwiska Jerzego Maksymiuka, Jerzego Salwarowskiego, Marka Pijarowskiego, Agnieszki Duczmal, Tadeusza Wojciechowskiego. Jako kameralista współpracował m.in. z Teresą Żylis-Garą, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem i Adamem Zdunikowskim. Ponadto koncertował również z Ludmiłą Worobec-Witek, Saskią Szreder, Bartłomiejem Niziołem, Wieniawski Quartett, Multicameratą. Stale współpracuje z orkiestrą “Wirtuozi Lwowa”. W 2005 r. debiutował w Carnegie Hall.
Dokonał nagrań dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej. Ma w swym dorobku pięć płyt CD z muzyką solową i kameralną. Wśród dokonanych przez Artura Jaronia nagrań jest wyjątkowy rarytas, rzadko wykonywany i nagrywany Koncert na fortepian i skrzypce F. Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Słowa uznania i podziękowania kieruję także zespołowi „Konsonans” z Młodzieżowego Domu Kultury, który zaprezentował najlepsze utwory z repertuaru Marka Grechuty. Chylę też czoła z szacunkiem przed młodziutkim wokalistą Kamilem Jaroszem, także z kieleckiego MDK, który zachwycił pięknym śpiewem utworów poetyckich. Dziękuje również za recytacje autorów poetyckich, które opublikowane zostały w albumie Panu Januszowi Obarze ze Starachowic – emerytowanemu wojskowemu, który obecnie realizuje się jako aktor, animator kultury, recytator i wydawca.

Na zakończenie szczególne podziękowania ślę licznym Czytelnikom, którzy znaleźli czas, by przyjść na spotkanie promocyjne. Choć już raz dziękowałem w poprzednim wpisie, to powtórzę jeszcze raz słowa podziękowania wobec Ojców Oblatów ze Świętego Krzyża – OO Superiorowi klasztoru ks. Józefowi Niesłonemu OMI oraz rektorowi kościoła Trójcy Świętej, ks. Karolowi Lipińskiemu OMI, którzy zechcieli być współorganizatorami promocji oraz przybyłym członkom Komitetu Obchodów Milenium Świętokrzyskiego. Dziękuję za przybycie także pozostałym księżom i zakonnikom oraz wielu moim kolegom dziennikarzom i pisarzom.

Wszystkim, którzy zechcą nabyć album „Milenium Świętokrzyskie – cywilizacja Krzyża” życzę dobrej lektury.
PS
Fotografie - Antoni Dąbrowski
Na pierwszej: Zespół Konsonans
Na drugiej: Ojciec Karol Lipiński OMI opowiada o owocach obchodzonego w latach 2006 – 2007 Świętokrzyskiego Milenium
Na trzeciej: Znakomity pianista Artur Jaroń wraz z synem Maciejem – znakomitym skrzypkiem podczas brawurowego koncertu, który był bisowany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz