Translate

niedziela, 1 marca 2009

Święty Krzyż: podczas ekumenicznego spotkania wspominano św. Brunona z Kwerfurtu
Podczas X Ekumenicznych Spotkań Modlitewnych na Świętym Krzyżu, które odbyły się wczoraj zgromadzili się m.in. duchowni i wierni z Kościołów: rzymskokatolickiego, ewangelicko - metodystycznego, prawosławnego, polsko - katolickiego, ewangelicko - augsburskiego, i Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej. Przybyli też przedstawiciele władz administracyjnych z Nowej Słupi. Gospodarzem był O. Karol Lipiński OMI - rektor kościoła Świętej Trójcy na Świętym Krzyżu. Nabożeństwo ekumenicznemu przewodniczył ks. Wojciech Rudkowski - proboszcz parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Kielcach i Radomiu.

Ks. Wojciech Rudkowski, celebrujący nabożeństwo ekumeniczne apelował, by drobne, czasami błahe spory nie rozbijały jedności chrześcijańskiej. Zaś sam ekumenizm nie był li tylko na pokaz, lecz wypływał z serca wyznawców Chrystusa. Mówiąc to, odwołał się do zamierzchłych wieków, kiedy to właśnie błahe spory chrześcijan niejednokrotnie powodowały wielowiekowe pęknięcia i podziały.

Ks. Marcin Kotas - wikariusz biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego opowiedział w obszernym wykładzie historię św. Brunona z Kwerfurtu . Przypomniał, że w tym roku obchodzone jest Milenium Świętego Brunona . Podkreślił, że ewangelicy choć nie uznają kultu świętych, to jednak ogromną czcią darzą Brunona z Kwerfurtu za jego bohaterstwo i heroizm w krzewieniu wiary chrześcijańskiej. Główne ogólnopolskie obchody odbędą się w dniach 20 i 21 czerwca br. Jedną z inicjatyw związanych z 1000-leciem męczeńskiej śmierci św. Brunona jest kongres naukowy pod hasłem „Św. Brunon - patron lokalny czy symbol powszechności Kościoła i jedności Europy”, który odbędzie się w dniach 21-22 maja br. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Ks. Kotas opowiedział także o historii krzyża postawionego nad jeziorem Niegocin w 1909 r. przez wiernych wspólnoty ewangelickiej. Po wystąpieniu duchownego ewangelickiego o. Karol Lipiński OMI zwrócił uwagę zebranym, iż w świętokrzyskim klasztorze znajduje się fresk mający przedstawiać śmierć Brunona z Kwerfurtu.

W drugiej części spotkania ekumenicznego po posiłku, którym miał miejsce w refektarzu ojców oblatów, jezuita ks. dr Aleksander Jacyniak SJ opowiedział zebranym na temat misterium ikony. Misterium ikony zostało ukazane na przykładzie ikony "Trójca Święta" mnicha Andrzeja Rublowa wykonanej w 1425 r. Około 150 lat później „Sobór stu rozdziałów” ustanowił ją jako wzór ikonografii i wszystkich przedstawień Trójcy Świętej. Wcześniej uczestnicy spotkania wraz z Chórem Ekumenicznym zaśpiewali akatyst dziękczynny.

Ekumeniczne Dni Modlitw o jedność chrześcijan w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, prowadzonym przez Ojców Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu odbywają się od 1999 roku. Ich inicjatorem i pomysłodawcą jest o. Karol Lipiński OMI.

Foto. Andrzej Piskulak

Na zdjęciach: ks. Wojciech Rutkowski głosi Słowo Boże podczas nabożeństwa ekumenicznego na Świętym Krzyżu oraz gospodarz uroczystości - O. Karol Lipiński OMI.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz