Translate

środa, 25 marca 2009

Pożegnanie abp Andrzeja Dzięgi z Ziemią Świętokrzyską

Arcybiskup Andrzej Dzięga, do niedawna ordynariusz diecezji sandomierskiej, pożegnał się dzisiaj z wiernymi. Uczynił to w sandomierskiej bazylice katedralnej podczas Mszy św. dziękczynnej. Wierni modlili się o błogosławieństwo w Jego dalszej posłudze duszpasterskiej. Hierarcha kierował diecezją sandomierską od prawie 7 lat.

Oczkiem w głowie sandomierskiego duszpasterza był Święty Krzyż, a szczególnie Milenium Świętokrzyskie. Na zawsze w pamięci wiernych świętokrzyskich parafii i pielgrzymów pozostaną Wielkopiątkowe Nabożeństwa Drogi Krzyżowej, kiedy to wnosił na swych barkach Krzyże Milenijne. To dzięki ordynariuszowi sandomierskiemu szczyt Świętego Krzyża zmienił się w sposób zasadniczy.

W minioną Niedzielę Wielkiego Postu, 22 marca, abp Andrzej Dzięga poświęcając w kaplicy Relikwii Drzewa Krzyża Świętego nowy krzyż ołtarzowy, odnowione freski oraz organy, tak naprawdę żegnał się z Ziemią Świętokrzyską, jej wiernymi i pielgrzymami. Abp Dzięga wyraził wielką radość z tak pięknie odnowionej kaplicy. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do jej odnowienia mówiąc m.in.: „Zawierzam to miejsce, nie tylko wam ojcowie oblaci, którzy z troską dbacie o nie, ale i wam pielgrzymi, którzy tu przybywacie na modlitwę”.

Podczas Mszy św. odprawionej w Kaplicy Oleśnickich abp Andrzej Dzięga wygłosił homilię, w której dziękował za dar Świętego Krzyża w życiu narodu, diecezji i w jego posługiwaniu biskupim.

Krzyż to nasza siła, której tak bardzo potrzeba narodowi polskiemu, tak rządzącym, jak i wszystkim obywatelom” – mówił Abp Dzięga. Kończąc, zwrócił się do wszystkich z prośbą, aby pamiętać o najstarszym sanktuarium Polski oraz modlić się w Jego intencji, obejmując duchową troską przyszłą posługę pasterską w Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej.
PS
Pragnę i ja dołączyć się ze swoim podziękowaniem do modlących się w intencji JE Abp Andrzeja Dzięgi. Przede wszystkim dziękuję Bogu za dar Abp Andrzeja Dzięgi w życiu duchowym Ziemi Świętokrzyskiej. Osobiście dziękuję za to, że jako dziennikarz i współautor książki pt. „Milenium Świętokrzyskie – cywilizacja Krzyża” mogłem być świadkiem historycznych dokonań, jakie uczynił dla wiernych nie tylko z Regionu Świętokrzyskiego, ten niezwykły Sandomierski Duszpasterz oraz aktywnie uczestniczyć we wszystkich uroczystościach milenijnych przez Niego zorganizowanych.
Foto Andrzej Piskulak.
Na pierwszym zdjęciu Krzyże Millenijne, na drugim - ordynariusz sandomierski abp Andrzej Dzięga dźwiga krzyż podczas Wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w 2007 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz