Translate

wtorek, 24 marca 2009

Kielce: Caritas otwiera „Okno Życia”

W środę, 25 marca br. o godz. 1200 na Placu Najświętszej Marii Panny koło Katedry nastąpi uroczyste otwarcie „Okna Życia”, które po modlitwie „Anioł Pański” poświęci ks. bp. Kazimierz Gurda. Następnie wszyscy zebrani przejdą do Kurii Diecezjalnej, gdzie na wspólnym spotkaniu z dziennikarzami zostanie omówiona idea tego projektu oraz praktyczne aspekty.

Intencją pomysłodawców projektu „Okno Życia” jest zwrócenie uwagi na poczęte i maltretowane dzieci. „Pragniemy, aby było ratunkiem chociaż dla niektórych. Niech będzie też znakiem i przypomnieniem, że są pośród nas ludzie gotowi przyjąć i wychować niechciane dziecko” – czytam w dzisiejszym komunikacie jaki otrzymałem z Caritas Kieleckiej.

Jest to kolejna cenna inicjatywa Kościoła kieleckiego, nawiązująca do nauczania Papieża Polaka Jana Pawła II. W diecezji kieleckiej w 1985 roku powstał m.in. drugi w Polsce Dom Samotnej Matki w Łukowej koło Chęcin.

Mottem przedsięwzięcia są słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, które wypowiedział w homilii na lotnisku w Masłowie, 3 czerwca 1991 r. Papież mówił wówczas m.in.: "Czcij ojca i matkę" - powiada czwarte przykazanie Boże. Ale żeby dzieci mogły czcić swoich rodziców, muszą być uważane i przyjmowane jako dar Boga. Tak, każde dziecko jest darem Boga. Dar to trudny niekiedy do przyjęcia, ale zawsze dar bezcenny. Trzeba najpierw zmienić stosunek do dziecka poczętego. Nawet jeśli pojawiło się ono nieoczekiwanie - mówi się tak: "nieoczekiwanie" - nigdy nie jest intruzem ani agresorem. Jest ludzką osobą, zatem ma prawo do tego, aby rodzice nie skąpili mu daru z samych siebie, choćby wymagało to od nich szczególnego poświęcenia”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz